Kleiter rink clinches playoff spot

Lucas Punkari/Daily Herald Saskatchewan skip Rylan Kleiter thanks his teammates after they swept a rock into the house earlier this week at the Art Hauser Centre.

Rylan Kleiter and his teammates from the Saskatoon Sutherland Curling Club know they’ll be in Prince Albert for the weekend.

They just don’t know yet if they’ll play in a semifinal Saturday or if they will earn a bye straight into Sunday’s final at the 2019 New Holland Canadian Juniors.

The Saskatchewan men’s team clinched a playoff spot Thursday afternoon at the Prince Albert Golf and Curling Club with a dominant 12-2 win over Nova Scotia’s Graham Weagle.

Heading into the final round-robin draw Friday morning, Kleiter has an 8-1 record and is currently tied for first place in the Championship Pool with British Columbia’s Tyler Tardi.

The two-time defending national champions and reigning world title holder also clinched a playoff spot Thursday afternoon with a 6-4 win over Quebec’s Vincent Roberge at the Art Hauser Centre.

After handing Tardi his first loss earlier in the day, Manitoba’s J.T. Ryan was upended by Newfoundland & Labrador’s Gregg Blyde in a 9-5 affair.

In the lone Seeding Pool matchup of Draw 17, Prince Edward Island’s Tyler Smith cruised to a 16-2 triumph over Nunavut’s Javen Komaksiutikask.

Meanwhile, Alberta’s Selena Sturmay has all but clinched a spot in the playoffs as she moved to 8-0 with a 6-3 win over Manitoba’s Mackenzie Zacharias.

Elsewhere in the women’s Championship Pool, British Columbia’s Sarah Daniels picked up a 9-7 victory over Saskatchewan’s Sara England and Nova Scotia’s Kaitlyn Jones won an 8-4 contest with New Brunswick’s Justine Comeau.

Skylar Ackerman’s Host Team from Moose Jaw picked up their second win of the week with an 8-4 Seeding Pool triumph over Prince Edward Island’s Lauren Ferguson, while Newfoundland & Labrador’s Mackenzie Glynn prevailed in a 7-4 encounter with Ontario’s Thea Coburn.

Standings After Draw 17

Men’s

Championship Pool

  • British Columbia (Tyler Tardi) – 8-1
  • Saskatchewan (Rylan Kleiter) – 8-1
  • Manitoba (J.T. Ryan) – 6-3
  • Newfoundland & Labrador (Greg Blyde) – 5-3
  • Quebec (Vincent Roberge) – 4-4
  • Alberta (Desmond Young) – 4-4
  • Northern Ontario (Tanner Horgan) – 4-4
  • Nova Scotia (Graeme Weagle) – 4-5

Seeding Pool

  • New Brunswick (Jack Smeltzer) – 5-3
  • Ontario (Samuel Steep) – 4-4
  • Prince Edward Island (Tyler Smith) – 3-5
  • Yukon (Trygg Jensen) – 2-6
  • Northwest Territories (Sawer Kaeser) – 1-7
  • Nunavut (Javen Komaksiutikask) – 0-8

Women’s

Championship Pool

  • Alberta (Selena Sturmay) – 8-0
  • British Columbia (Sarah Daniels) – 7-2
  • Quebec (Laurie St-Georges) – 6-2
  • Manitoba (Mackenzie Zacharias) – 5-3
  • Northern Ontario (Kira Brunton) – 5-3
  • Nova Scotia (Kaitlyn Jones) – 5-3
  • Saskatchewan (Sara England) – 5-4
  • New Brunswick (Justine Comeau) – 4-4

Seeding Pool

  • Newfoundland & Labrador (Mackenzie Glynn) – 5-4
  • Ontario (Thea Coburn) – 4-5
  • Host Team (Skylar Ackerman) – 2-6
  • Northwest Territories (Tyanna Bain) – 1-7
  • Prince Edward Island (Lauren Ferguson) – 1-7
  • Nunavut (Sadie Pinksen) – 0-8

Draw 18 Schedule – 7 p.m.

Art Hauser Centre

  • Sheet A – Alberta/Northern Ontario (Men’s Championship Pool)
  • Sheet B – Northern Ontario/Quebec (Women’s Championship Pool)
  • Sheet C – Newfoundland & Labrador/Quebec (Men’s Championship Pool)
  • Sheet D – Host Team/Northwest Territories (Women’s Seeding Pool)
  • Sheet E – Nova Scotia/Manitoba (Women’s Championship Pool)

Prince Albert Golf and Curling Club

  • Sheet F – Yukon/Prince Edward Island (Men’s Seeding Pool)
  • Sheet G – Nunavut/Prince Edward Island (Women’s Seeding Pool)
  • Sheet H – New Brunswick/Alberta (Women’s Championship Pool)
  • Sheet I – Nunavut/New Brunswick (Men’s Seeding Pool)